Вільямс літній (Williams summer)
Літній сорт виведений в Англії оригінатором Вілером з випадкового сіянця, знайденого в Беркширі приблизно в 1796 р. Розповсюджений Р. Вільямсом. Знімальна стиглість на початку або всередині вересня, плоди зберігаються близько двох тижнів. В холодильнику – до 1,5 місяця.
Дерево слабо- або середньоросле, з пірамідальною несиметричною кроною. З айвою не сумісний. Вимогливість до грунтових умов не висока, але для стимулювання росту дерева, поряд з хорошим кореневим живленням , потребує сильного обрізування.
Запилення та плодоношення: Самобезплідний. Квітування пізнє і досить тривале; квітки не дуже чутливі до несприятливих умов. Кращі запилювачі: Улюблена Клаппа, Лісова красуня, Бере Боск, Олександрівка, Олів’є де Серр.
Плоди вище середнього розміру, середня маса 150 г, на молодих деревах – 180-220 г, довгасто-грушоподібної форми, бугристі. Шкірочка запашна, тонка, лимонно-жовта, з дрібними сірими цятками. Інколи видно невеликі плями іржавого кольору, які згущаються біля обох полюсів. Сонячний бік злегка зарум’янений. М’якоть з мускатним ароматом, жовтувато-біла, ніжна, тануча, соковита, винно-солодка, відмінного десертного смаку. Дегустаційна оцінка 4,6-4,8 бали.
Особливості: ранній вступ дерев у період плодоношення, плоди відмінної якості. Це один з найкращих десертних сортів для аматорського та присадибного садівництва.